2024
.
Magisztrális gyógyszerkészítés
Gyógyszerbiztonság
Gyógyszerterápia
Klinikai gyógyszerészi szolgálat
Previous Next Play Pause

Keio_korhaz_m

 

 

 

 

 

 

 

 

A tokiói Keio Egyetemi Kórház Japán egyik legnagyobb és legismertebb kórháza, medikusok és gyógyszerészek oktatásának és gyakorlatának előkelő helyszíne.

Az 1072 ágyas kórházat 1920-ban (az egyetemet pedig még 1858-ban) alapították. A Keio-n kiemelkedően magas szintű betegellátás, alap- és klinikai kutatás, orvosi és gyógyszer-információs szolgálat valamint epidemiológiai vizsgálatok folynak. Naponta átlagosan 3980 járóbeteg fordul meg itt, és 948-an kerülnek hospitalizációra. Az egyetemen (Keio University) mindössze 3 éve folyik gyógyszerész-képzés.

A kórházban készült képek ide kattintva megtekinthetőek!


A kórház Gyógyszerészeti Részlegének legfőbb vezetője egy hematológus orvos-professzor, a kórház igazgató helyettese. Klinikai gyógyszerészet kb. 15 éve működik, és az orvosok szerint is sokkal hatékonyabb és biztonságosabb a gyógyszer felhasználás, amely állítást több éve folyó kimutatásaikkal támasztják alá.
Keio_korhaz_patika_1_mA részleg tevékenysége 4 fő részre osztható, ahol összesen 76 gyógyszerész dolgozik, legtöbbjük forgó rendszerben. A járóbeteg ellátás a kórház előcsarnokában nyíló gyógyszertári részben történik. Az előcsarnok közepén információs pult helyezkedik el, és elegendő ülőhely a rengeteg várakozóknak. Hátul hosszú sorban automaták, ahol a biztosítottak befizetik az egészségügyi ellátásuk költségeinek 30%-át (nyugdíjas kevesebbet), majd a betegfelvételi pultnál jelentkeznek. A gyógyszertár pultja előtt ugyancsak székek helyezkednek el több sorban. A recept leadása után a betegek számot kapnak, és várakozniuk kell, hiszen a gyógyszertárban dupla gyógyszerészi, vonalkódos ellenőrzésen megy keresztül a kiadandó gyógyszer. A tabletták, kapszulák liszterekben érkeznek (nem dobozolják őket), és csak annyit adnak ki belőlük, amennyire a recepten szereplő dózis és időtartam szerint a betegnek szüksége van. Külön helyiségeket alakítottak ki, - a gyógyszer-információs szobákat, ahol adott szempontok alapján kiválasztott betegeket oktatnak a megfelelő használtra. Mindenki, aki többféle gyógyszert szed, kap egy információs lapot, amin megtalálható az egyes tabletták fényképe, leírása, felhasználására, a bevételre vonatkozó információk és mellékhatások.


Keio_korhaz_patika_2_mAz osztályokon dolgozó klinikai gyógyszerészek többek között a korábban és jelenleg szedett gyógyszerek listáit állítják össze a betegek felvételkor, a viziteken vesznek részt, gyógyszerek és dózisok módosítására tesznek javaslatokat megfelelően alátámasztva, és tájékoztatást adnak a betegeknek az orális és injektábilis készítményekkel kapcsolatos tudnivalókról. Az intraneten részletes gyógyszer-tájékoztató program található, amit ugyancsak a gyógyszerészek kontrollálnak. Daganatos betegek számára színes, érthető betegtájékoztató anyagokat állítottak össze, melyek segítségével ismertetik a terápiát, várható mellékhatásokat és a szupportív megoldásokat. A laboratóriumi eredményekhez és terápia részleteihez (pl. kumulatív dózis) az onkológiai gyógyszerészek hozzáférnek, hogy a kemoterápiában részesülő betegek kezelőorvosait figyelmeztethessék, ha erre szükség van. Az újonnan bevezetésre kerülő kemoterápás protokollok jóváhagyásához felállított, az antibiotikum, stb bizottságok tagjai között kötelezően szerepel 1-1 gyógyszerész is.


Keverékinfúziók és injekciók előállítására (500 mL felett, illetve a gyermekgyógyászati és kemoterápiás osztályokon volumenkorlát nélkül mindent) szatellita gyógyszertári laborokat létesítettek, ahol szabályos aszeptikus előállítás folyik. Az injekciók és infúziók elegyítése, keverékinfúziók előállítása itt szigorúan gyógyszerészi feladat. A készítményeket itt is, mint minden más gyógyszer esetében, beteg nevére szólóan osztják, címkézik fel, és vonalkóddal látják el.
A gyógyszerészek között vannak, akik farmakokintikai-farmakodinámiás és farmakogenomikai kutatásokat végeznek, egy új, integrált kutató épületben. Eredményeiket a klinikusok hasznosítják.


A klinikai gyógyszerészet a kórházban már több, mint 15 éve működik, szükségességét az orvosok teljes mértékben elismerték.

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Országos Onkológiai Intézet