riga_latkep_m„Gyógyszer-logisztika a kórházi gyógyszertárban” címmel idén Rigában, Lettország fővárosában került megrendezésre az European Association of Hospital Pharmacists (EAHP) Academy Seminar.  Az EAHP ezen rendezvénysorozatának célközönsége kifejezetten Európa keleti régiójában elhelyezkedő tagországok kórházi gyógyszerészei.

A beszámoló képei itt láthatóak!


A szemináriumot Jan Mørch, dán supply chain manager (magyar megfelelője talán ellátási lánc menedzser lenne) nyitotta a különböző gyógyszertárolási lehetőségek, egészen nagy kórházak esetében is az adatok tárolásának, feldolgozásának bemutatásával. Láttunk futószalagos (pater noster), ABC szerinti és számítógép irányította (PC guided) megoldásokat, kis és nagyobb egységek tárolására. Külön kitért arra, hogy ahol kézileg szedik össze a gyógyszereket, ott a dolgozó egészségének megóvása érdekében a nehéz dobozok középmagas polcra kerülnek, hogy minél kevesebbet kelljen emelni.
Egy 1400 ágyas madridi kórház gyógyszerésze olyan szoftvereket mutatott be, melyek Európa-szerte használatosak kórházi gyógyszertárakban. Kiemelten a Computer Physician Order Entry (CPOE) rendszeréről hallhattunk (Web: http://www.cpoe.org). A rendszer lényege, hogy lehetővé teszi a megfelelő engedéllyel rendelkező egészségügyi személy (elsősorban orvosok) számára a rendelés számítógépen történő azonnali rögzítését. A rendszer az írásos rendelések, receptek, nem egyértelmű felírások esetében a jól ismert hibákat hivatott eltüntetni.

A GS1 egy spanyol munkatársa jóvoltából a vonalkódok jelentését, fajtáit („közönséges”, 2 dimenziós, radiofrekvenciás-RFID), a rajtuk tárolt adatokat feldolgozó rendszereket és a gyógyszer-ellátásban betöltött fontos szerepét ismertük meg. (Web: http://www.gs1hu.org) A vonalkódok a gyógyszerhamisítás elleni harcban is nagy segítséget nyújtanak.

Az egészségügyi számítógépes rendszerek közül kiemelten hallhattunk még a klinikai döntéshozatalt, valamint a mellékhatás-bejelentést támogató programokról és azok hiányosságairól. Az Institute For Safe Medication Practices (ISMP) a biztonságos gyógyszer-kezelés és tárolás támogatásában nyernek nagy szerepet, és havonta frissülő tartalmának ismerete fontos lehet a mindennapi gyakorlatban. (Web: http://www.ismp.org)
klaus_michael_fortmannAz előadás-sorozatot Klaus-Michael Fortmann professzor (alkalmazott közgazdaságtan) zárta egész napos tanfolyamával a gyógyszer-logisztikáról, annak elemeiről, az ellátási lánc megértéséről, ökonómiai jelzőiről, és egyes közgazdasági számításokról, előrejelzésekről. Németországban a gyógyszerész-képzés része ez a magas szintű közgazdaságtani, logisztikai oktatás, amiből ízelítőt kaptunk.

A rendezvény kapcsán az ismeretek bővítésén túl lehetőségünk nyílt bepillantást nyerni régiónk más országainak kórházi gyógyszerészetébe és kaptunk némi rálátást a hasonló és eltérő jellegzetességekre is. Mindezek talán előrevetíthetik egy esetleges országokon átívelő szorosabb együttműködés lehetőségét is a jövőre nézve.

A szervezésben aktívan részt vett a Lett Gyógyszerésztudományi Társaság Kórházi Gyógyszerészeti Szekciója, a közösségi programok (vacsorák, városnézés) színvonalas lebonyolításával. Legnagyobb kórházuk gyógyszertárát is megtekinthettük. A felújított épület 2 szintjén (emeleten!) elterülő létesítmény vidám színeivel és nagy területével tűnik ki, de sajnos nem felel meg minden előírásnak: „csak itt tudott a kórház helyet biztosítani.”
Köszönjük a KGYSZ-nek, hogy biztosította részvételünket, és a lett házigazdáknak a szívélyes vendéglátást!

Bartal Alexandra, Süle András