2024
.
Magisztrális gyógyszerkészítés
Gyógyszerbiztonság
Gyógyszerterápia
Klinikai gyógyszerészi szolgálat
Previous Next Play Pause
hotel_park_egerAz MGYT-KGYSZ 2006. szeptember 28-30-án Egerben tartotta a hagyományosan kétévente megrendezésre kerülő kongresszusát. A kongresszusi beszámolót Dr. Soós Gyöngyvér és Dr. Szabó Csongor állították össze


KÓRHÁZI GYÓGYSZERÉSZEK XV. KONGRESSZUSA

 

EGER 2006. SZEPTEMBER 28-30.

 

A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Kórházi Gyógyszerészeti Szervezete 2006. szeptember 28-30-án Egerben tartotta a hagyományosan kétévente megrendezésre kerülő kongresszusát.

Az ezredfordulóra a világ egészségügyi ellátásának központi kérdésévé vált a betegbiztonság, ugyanis a fejlett országok lakói számára az élet minősége egyre fontosabb kérdés, amelynek súlyponti része a biztonság. Az egészséges emberek ezen elemi igénye még fokozottabb hangsúlyt kap abban az esetben, ha az egészségük károsodik és az egészségügy szolgáltatásait, gyógyszeres terápiát kénytelenek igénybe venni. A jellemző társadalmi igény intézményesített formában először az USA-ban fejeződött ki, ahol 1975-ben megalapították a Biztonságos Terápiás Gyakorlat Intézetét (Institute for Safe Medication Practices).

Európa különböző államaiban eltérő intenzitással foglalkoztak a problémakörrel, ennek megfelelően az Európai Unió egyre több területre kiterjedő összehangolt stratégiájában már ez a terület is hangot kapott: a „Luxembourg Declaration on Patient Safety”. A deklaráció 2005. áprilisában jelent meg az Unió soros elnökének, a luxemburgi nagyhercegnek az aláírásával, melynek részletezése a 2006. május 24-én kelt, az Európa Tanács Miniszteri Bizottsága által kibocsátott 7-es számú ajánlásban öltött testet: „…a biztonságos betegellátásról és az egészségügyi ellátás nem kívánatos eseményeinek megelőzéséről”. Az ajánlás a kórházi gyógyszeralkalmazással kapcsolatos gondok elkerülésében különösen fontosnak említi a gyógyszerészek ilyen irányú mindennapi aktivitását.

Ilyen szakmai előzmények után jelen kongresszusunk mottójának a „Beteg, gyógyszer, biztonság” elválaszthatatlan triászát választottuk.

A kongresszus 3 napja során foglalkoztunk a veszélyt különösen magukban hordozó gyógyszercsoportok - daganat ellenes szerek, anticoagulánsok - klinikai jelentőségével és biztonságos alkalmazásuk módszereivel, illetve ezeken kívül a teljes kórházi gyógyszerellátás és alkalmazás biztonságának, transparenciájának feltételeivel.

A hagyományos verbális előadások, és a már szintén szokványos poszter prezentációk mellett a speciális érdeklődés kielégítését szolgáló „workshop” formát is beiktattuk programunkba, továbbá Fórumot szerveztünk az informatikai helyzetről, a hazai rendszergazdák aktív közreműködésével.

A tudományos programot szakmailag jól kiegészítette a 18 kiállító cég szakkiállítása. A rendezvény szervezésével megbízott ClubService Kft. biztosította a szakmai programok technikai hátterét, valamint a társasági programok gördülékeny lebonyolítását.

Néhány jellemző adat az egri kongresszusról: a kongresszus résztvevőinek száma meghaladta a 350-et, a verbális előadások száma a kongresszust megelőző szimpózium 10 előadását is hozzászámolva 42 volt. 12 poszter előadás került bemutatásra, és workshop-ok alkalmával 8 különböző témában volt lehetőség egy-egy szakterület részletes elméleti és gyakorlati bemutatására. A megjelent és támogató cégek száma 34 volt, melyből 18 cég kiállítással vett részt a rendezvényen.


Pre-kongresszusi Szimpózium

A kongresszust megelőző napon Szimpóziumot tartottunk „Az onkológiai betegek protokoll szerinti ellátásának szakmai és finanszírozási kérdései” témakörben, melynek keretén belül 10 előadás hangzott el – a szakterületen nagy szakmai múlttal rendelkező – felkért előadók részéről. Az előadások többsége az onkológiai betegek eredményes ellátásával, a célzott biológiai terápiák és a korszerű szupportív kezelések elméleti ismérveinek és követendő gyakorlatának a bemutatásáról szólt, de előadások hangoztak el a daganatellenes gyógyszeres terápiák finanszírozási kérdéseiről is.


Workshop

Másnap, szeptember 28-án reggel „Az egészségügy egészsége. Citosztatikumok biztonságos alkalmazása” témakörrel megkezdődött a Kongresszus tudományos programja.

A felvezető előadás a citosztatikumokkal foglalkozó egészségügyi dolgozók körében végzett kockázatbecslés eredményeiről és tanulságairól számolt be, majd az azt követő előadásokban ismertetésre kerültek olyan korszerű zárt keverékinfúziós rendszerek, amelyek alkalmazásával az egyes kockázati tényezők jelentősen csökkenthetők, vagy kiküszöbölhetők.

Az előadásokat követően külön termekben bemutatásra és részletes megbeszélésre kerültek az egyes szakcégek által kifejlesztett „biztonságos gyógyszerkészítést garantáló rendszerek”, majd az alaposabb érdeklődők számára lehetőséget biztosítottak az eszközök gyakorlati kipróbálásra is.


Megnyitó ünnepség

A kongresszus ünnepélyes megnyitójára szeptember 28-án 11.30-kor a Hotel Eger-Park Kongresszusi termében került sor. Dr. Higyisán Ilona a Kórházi Gyógyszerészeti Szervezet elnöke üdvözölte a kongresszus résztvevőit és külön köszöntötte a rendezvény megjelent díszvendégeit: Dr. Botz Lajost az MGYT főtitkárát, Dr. Erdei Ottiliát az MGYT főtitkár helyettesét és Merczel József urat a Heves megyei Közgyűlés alelnökét, valamint Heves megye szakmai képviselőit: Dr. Nagy Péterné megyei tiszti főgyógyszerészt, Dr. Szakács Ferenc urat a Markhot Ferenc Kórház igazgatóját, illetve a társszervezetek elnökeit: Dr. Golub Iván urat a Magyar Kórházszövetség elnökét, Takács Gézáné Dr. személyében az MGYK Kórházi Tagozat elnökét és Dr. Trestyánszky Zoltánt a Kórházi-Klinikai Gyógyszerészeti Szakmai Kollégium elnökét.

Sajnálatos módon - az ismert politikai helyzet miatt - sem az Egészségügyi Minisztérium meghívott főosztályvezetője, sem az OGYI vezetése, sem az országos tiszti főgyógyszerész nem tudta részvételével megtisztelni rendezvényünket.

Elnök asszony megnyitó beszédében utalt rá, hogy az elmúlt években Eger több alkalommal is helyt adott a gyógyszerészek tudományos és szakmapolitikai rendezvényeinek. Korábban, 1985-ben a kórházi gyógyszerészek is rendeztek már itt kongresszust, olyan nagy nevű elődök szervezésében, mint Dr. Mohr Tamás, Dr. Kiss Ferenc és Dr. Mezey Géza.

Kihangsúlyozta, hogy a jelen kongresszus mottója -ŰŰ„ Beteg – gyógyszer – biztonság „- hűen kifejezi azt a gondolatkört, ami napjainkban leginkább foglalkoztatja a kórházi gyógyszerészeket határon belül és határon túl egyaránt.

A kongresszus fő témai: a betegre szóló gyógyszerelés, informatika a betegre szóló gyógyszerelésben, gyógyszerkészítés az intézeti gyógyszertárakban, továbbá az új terápiás lehetőségek bemutatása az onkológia, a sebellátás, valamint az anticoagulálás szakterületein.

Dr. Higyisán Ilona felvázolta az elkövetkező napok programját, mely szerint az egyes kiemelt témákból felkért előadók plenáris előadást tartanak, majd azt követően a kórházi gyógyszerész kollégák, illetve a meghívott vendégelőadók előadásait hallgathatják az érdeklődők. Elmondta, hogy a tervezett program szerint Szakmapolitikai Fórum keretében kívánjuk bemutatni és megvitatni az egészségügyi informatika és a kórházi gyógyszerelési rendszerek jelenlegi helyzetét, majd a kongresszus zárónapján további tréningek keretében néhány aktuális téma kerül megbeszélésre, illetve gyakorlati bemutatásra kerül egy rendelést optimalizáló rendszer is.

Kiemelte, hogy tudományos rendezvényeinknek mindig fontos részét képezi a Poszter Szekció, ahol jó lehetőség kínálkozik a kórházi gyógyszerészet gyakorlati és tudományos eredményeinek bemutatására. A kiállított posztereket a Tudományos Bizottság értékeli, és a legjobbnak ítélt munkákat értékes jutalomban részesíti

Végezetül elnök asszony megköszönte a kiállítók részvételét, mely megítélése szerint értékes kiegészítője a szakmai programnak, illetve külön köszönetet mondott a kongresszust szponzoráló cégeknek, akik nagyvonalú támogatásaikkal jelentősen segítették a rendezvény színvonalas lebonyolítását.

Az elnöki bevezető után Dr. Erdei Ottília a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság főtitkárhelyettese köszöntötte a kongresszus résztvevőit, aki egyben átadta a kongresszus fővédnökének, Dr. Nyiredy Szabolcs professzor Úrnak, a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság elnökének kongresszust üdvözlő szavait és jókívánságait.

A vendéglátó város nevében a kongresszus résztvevőit szívélyesen üdvözölte a Heves megyei Közgyűlés alelnöke, Merczel József Úr is, kiemelve annak jelentőségét, hogy Eger városa ismételten házigazdája lehet egy rangos gyógyszerészi rendezvénynek. Üdvözlő szavai végén reményét fejezte ki, hogy a zsúfolt szakmai program ellenére a vendégeknek marad némi ideje a város nevezetességeinek a felkeresésére is.

Az üdvözléseket követően a kongresszusi megnyitó legünnepélyesebb pillanatai következtek, nevezetesen a kimagasló szakmai és társadalmi munkát végző kollégák kitüntetése.

A Kórházi Gyógyszerészeti Szervezet 1981-ben alapította a Dávid Lajos Emlékérmet, mely a kórházi gyógyszerészek által talán a legtöbbre becsült szakmai elismerés.

Ebben az évben - több éves társadalmi és érdekképviseleti, valamint több évtizedes kórházi gyógyszerészként végzett szakmai munkájuk elismeréseként – Dávid Lajos Emlékéremben részesült Hargitai János a BM Kórház főgyógyszerésze, valamint Póka Gábor a Szent Rókus Kórház főgyógyszerésze.

A Kórházi Gyógyszerészeti Szervezet 2001-ben alapította a Kórházi Gyógyszerészetért Emlékérmet, mely a kórházi gyógyszerészek szakmapolitikai munkáját jelentősen elősegítő személyek tevékenységének az elismerésére adományozható.

Az emlékérmet 2006-ban az intézeti gyógyszerészetet és az intézeti gyógyszerellátást támogató kimagasló szakmai munkája elismeréséül Dr. Golub Iván főigazgató Úrnak, a Magyar Kórházszövetség elnökének, valamint több évtizedes oktató, és a kórházi gyógyszerészek szakképzését támogató tevékenysége elismeréséül Dr. Stájer Géza professzor Úrnak adományozta a Kórházi Gyógyszerészeti Szervezet elnöksége.

A négy kitüntetett kollégának ezúton is szívből gratulálunk, és jó egészséget, valamint további sikereket kívánunk!

Az ünnepélyes megnyitón került kihirdetésre a Kórházi Gyógyszerészeti Szervezet által - individuális gyógyszerosztás témakörben - kiírt pályázat eredménye. A két benyújtott pályaművet az MGYT Szakmai Bíráló Bizottsága értékelte, és döntésük értelmében I. díjban részesült Nagyné Ambrus Ildikó (Országos Baleseti és Sürgősségi Intézet, Budapest), illetve II. díjban részesült Szabó Mária (SZTE ÁOK Sebészeti Klinika, Szeged).


A kongresszus tudományos programjának rövid értékelése

A kongresszus tudományos programja a korábban ismertetett Pre-kongresszusi Szimpózium előadásaival vette kezdetét, majd a megnyitó ünnepséget megelőző délelőtt a „Az egészségügy egészsége., Citosztatikumok biztonságos alkalmazása” Workshop előadásaival, illetve gyakorlati bemutatóival folytatódott.

Az ünnepélyes megnyitó ünnepséget követően Dr. Soós Gyöngyvér a „Nil nocere a harmadik évezredben” című nyitó plenáris előadásában fejtette ki a kongresszus mottóját és exponálta a tudományos program további tartalmát.

Az első szekció az „Individuális gyógyszerkiadás, gyógyszerbiztonság, gyógyszerelési informatika” címet viselte; ennek keretében három előadás a betegre szóló gyógyszerkiadás gyakorlati tapasztalatait vázolta fel, míg további hat előadásban a betegre szóló gyógyszerelés informatikai követésében tapasztalatot szerzett kórházi gyógyszerész kollegák számoltak be eredményeikről.

A második szekcióban került sor az új daganat ellenes gyógyszerek bemutatására, és itt hangzottak el az onkológiai gyógyszerkészítéssel, valamint a daganatos betegek kezelésével kapcsolatos gondokat – extravasatio, sebellátás – tárgyaló előadások is.

A következő, egész délelőttöt kitöltő szekciót a kórházi-gyógyszerelési informatika köré szerveztük. Itt az átfogó integrált informatikai rendszer jelentőségét, szükségességét bemutató felvezető előadás után a kórházi rendszergazdák - Globnet, HC Pointer, ISH, Novodata, SK Pont – prezentációja következett, majd Fórum keretében kerekasztal megbeszéléssel zártuk ezt a témakört, hangsúlyozva az egységes nemzeti gyógyszertörzs létrehozásának halaszthatatlan szükségét.

Délután került terítékre a véralvadás befolyásolhatósága, valamint az anticoagulálás biztonságosságának tárgyalása. Több előadás ismertette, illetve elemezte az LMWH készítmények helyét, szerepét, újabb indikációs lehetőségeit, valamint bemutatásra került egy második generációs új LMWH készítmény is.

Ezt követően a generikum fejlesztési stratégiának, és a TEVA csomagolás fejlesztési koncepciójának bemutatására került sor, amit az EMEA ajánlásának figyelembe vételével, a betegbiztonság, illetve a gyógyszeradagolás fokozott biztonságának megvalósítása érdekében vezettek be (egyelőre UK-ban).

A szóbeli szekciót követte a kórházi gyógyszerészi konferenciák hagyományának számító poszter-séta és vita, ahol a szerzők röviden szóban prezentálták eredményeiket, majd válaszoltak a feltett kérdésekre.

A kongresszus záró napján először a jövő ígéretét jelentő fiatal munkatársainkat hallgattuk meg, akik előadásaikkal bepillantást engedtek a kórházi gyógyszerészet/gyógyszerészek ötletgazdagságába, probléma felismerő és megoldó törekvéseibe. Ezt a szekciót négy párhuzamosan futó Workshop követte, ahol az érdeklődő kollegák nagy száma és aktív részvétele visszaigazolta a témaválasztások helyességét:

1. Klinikai táplálás

2. Klinikai mikrobiológia leletek értelmezése, racionális antibiotikum választás

3. Pharmacovigilancia; Hogyan jelentsük a gyógyszermellékhatásokat

4. SK Pont: ROSTA (Rendelés Optimalizáló és Statisztikai) rendszer

A kongresszust Dr. Brunner Péter, az Országos Szakfelügyeleti és Módszertani Központ igazgatójának „Egészség, minőség, minőségfelügyelet, betegbiztonság” címmel megtartott plenáris előadása zárta. Az előadó - a Központ feladatainak ismertetésével - bemutatta az egészségügy irányításának, a betegellátás hatékonyságának és a betegellátás biztonságának fokozása érdekében kifejtett törekvéseit.

Az utolsó előadást követően került sor a kongresszus zárására, és a rendezvény szakmai gyorsértékelésére, illetve a poszter díjak átadására. A Tudományos Bizottság Mayer Anna és munkatársai: Gyógyszeralapanyag, vagy veszélyes anyag – a magisztrális gyógyszerkészítés dilemmái - (PTE Egyetemi Gyógyszertár, Pécs), valamint Tóth Ágnes és munkatársai: Időskor: Halmozott gyógyszerszedés és a gyógyszeres interakciók megjelenése közötti kapcsolat (SZTE Klinikai Gyógyszerészeti Intézet, Szeged) című munkáit tartotta a díjazásra legmegfelelőbbnek.

Zárszavában Dr. Soós Gyöngyvér - mint a Tudományos Bizottság elnöke - reményét fejezte ki, hogy a szakmai program összeállításával és megvalósításával a kongresszus a vállalt célt teljesítette, és a résztvevő kollégák hasznos információkkal, számos új vagy felelevenített ismeretek birtokában, megújított gondolattal térhetnek haza.


Társasági program

A szervezők – e téren is ápolva a hagyományokat - gondoskodtak a kongresszus résztvevőinek kellő kikapcsolódásáról. A pre-kongresszusi szimpózium résztvevői a Juhász Pincében tettek tanúbizonyságot arról, hogy nem csak a tudomány területén jeleskednek. Ebben komoly ösztönzőt jelentett a messzi földön híres Egri Bikavér, és a pince nem kevésbé híres prímása.

A fogadásnak a Hotel Eger-Park – előadó termeiből átvarázsolt - „Bálterme” adott elegáns helyszínt, ahol a kiváló egri borok beható tanulmányozása mellett négy égtáj gasztronómiai élményeiben részesülhettünk. A hajnalig tartó önkéntes táncbemutató résztvevői az „Abrakazabra” zenéjére elégíthették ki mozgásigényüket.

A kongresszus záró vacsoráját a szépasszonyvölgyi Kulacs Csárdában költöttük el. Itt ismételten lehetőségünk adódott borászati ismereteink jelentős bővítésére, miközben a NAGÉV lelkes zenekara próbált – nem teljesen eredménytelenül – táncos lábú kollégáink kedvébe járni.

A kongresszus szervezői remélik, hogy a szakmai és a társasági programokon egyaránt mindenki jól érezte magát, és a jövő évi Kórházi Gyógyszerészi Szimpóziumon még nagyobb részvétel mellett, újból találkozhatunk.

Dr. Soós Gyöngyvér és Dr. Szabó Csongor