2024
.
Magisztrális gyógyszerkészítés
Gyógyszerbiztonság
Gyógyszerterápia
Klinikai gyógyszerészi szolgálat
Previous Next Play Pause
eahpEz év június 8-9-én Tallinban tartották meg az Európai Kórházi Gyógyszerészek Szövetsége által rendezett éves közgyűlést, ahol a magyar delegációt Dr.Soós Gyöngyvér vezette. Az alábbiakban az ő beszámolóját adjuk közre

B e s z á m o l ó

az EAHP 36. Közgyűléséről

(Tallinn, 2007. június 8-9.)

1./ EAHP szervezeti kérdések

· Alapszabály módosítás: a kisebb változtatások mellett döntő különbség az előzőhöz képest az Elnökség létszámának 4 főre való csökkentése, amely azonban az aktuális programok, feladatok kívánalmainak megfelelően bővíthető adott időszakra a felelős személlyel. A közeljövőben – jövő évi közgyűlésen – kívánatos a „president elect” megtalálása és az Elnökségbe való küldése, mivel az elnök terminusa 2009. évben lejár és legalább egy év közös munka szükséges ahhoz, hogy a Szövetség működése zökkenőmentesen folytatódhasson.

· Az új alapszabály pontosan definiálja az elnöki és alelnöki feladatkört; az elnök „kifelé” képviseli, reprezentálja a Szövetséget, míg az alelnök a „belső ügyeket” felügyeli, felelős a tagsággal való kapcsolattartásért, valamint az Alapítvány ügyintézéséért.

· A már egy éve alkalmazott titkárság vezető – executive director - mellé a brüsszeli irodába felvételre került egy 4 órás, angol anyanyelvű titkárnő, mivel a párizsi „Colloquium” cég felé felmondták az adminisztratív ügyintézésre vonatkozó szerződést

· A Közgyűlés során két új tag került felvételre: Szerbia és Törökország felvételét fogadták el a küldöttek. Ezzel a szövetségi tagság 28 országra bővült (23 EU-s és 5 EU-n kívüli, de Európai Parlamenti tag alkotja az EAHP-t).

· Az alelnök, Elfriede Dolinar első ciklusa letelt, újra pályázott a pozícióra és a közgyűlés egyhangúan, újabb 3 évre megerősítette tisztségében.

2./ Konferenciák

· Sikeresen zajlott le az EAHP Found 2. szemináriuma ”Patient safety at the bedside” április 20-21-én Prágában az újonnan csatlakozott országokból érkező 25 fiatal résztvevővel (Magyarországról hárman vettek részt).

· Az ez évi Bordeauxban tartott konferencia az eddigiek történetében a legnagyobb volt, 2062 fő hivatalos résztvevővel. A következő Maastricht-ban 2008. februárjában kerül megrendezésre. Ennek témája, mottója: (Hospital pharmacy: added value for health) „A kórházi gyógyszerészet egészségügyi ellátáshoz adott értékei”. Ezen kongresszus során az eddigi un. president conference helyett egy olyan szemináriumot szerveznek, amelyen a tagországokat egy-egy delegált képviseli és ott két kérdés került megbeszélésre: a gyógyszerelési hibák és a személyre szóló (unit dose) viszonya, valamint az egészségügyi informatika kórházi gyógyszerészeti vonatkozásai.

· 2008. augusztus 30-31-én Baselben a FIP védnöksége alatt – a 68. FIP Kongresszushoz kapcsolódóan - kerül sor a kórházi gyógyszerészet első világkonferenciájára: Global Conference on the Future of Hospital Pharmacy cím alatt. Előkészítésként az elkövetkezendő hónapokban felmérés készül az egyes országok kórházi gyógyszerészetének helyzetéről a FIP / Board of Pharmacy Practice szponzorálásában, a tagországok közreműködésével. Kívánatos minden országból egy kontaktszemély megjelölése, aki a felmérés nemzeti felelőse és egyben a hivatalos konferencia küldött.

3./ Pénzügyi helyzet

· A Szövetség pénztárosa, (director of finances) Roberto Frontini írásos és szóbeli beszámolója egyaránt a Szövetség stabil, jó anyagi helyzetéről szólt. A konferencia szervező Medicutlrúra-val történt szerződés módosítás nyomán és a nagyszámú bordeaux-i résztvevő, valamint a hollandiai „hivatalos” székhely - a Szövetség számára legelőnyösebb a holland adózási szisztéma - egyaránt hozzájárult a kedvező állapot eléréséhez.

· A gyógyszergyárakkal való eredményes tárgyalások eredményeként jelentős továbbképzési támogatást remél a Szövetség.

· A tagdíj a 3,50 €-ról 2008-ban - Magyarország vonatkozásában - 3,56 €-ra emelkedik.

4./ Szakmai programok & problémák

· A 2005-2006. év folyamán elkészült európai felmérés eredményét már tavasszal ismertették, a Közgyűlésen minden delegáció CD-n megkapta a teljes anyagot. A 2010-re tervezett felmérés kérdéseinek összeállítására munkabizottság alakult.

· A PIC/s által megküldött kórházi GMP irányelvvel kapcsolatban számos észrevételt továbbított a Szövetség, amelyek az alapvető problémát, nevezetesen a kórházi gyógyszerkészítés és a gyártás különbségeinek követelmény szinten való nem kellő hangsúlyát kifogásolták. Ez év vége felé várható újabb állásfoglalás.

· Az EAHP saját pénzügyi alapból és gyári támogatással létrehozta a Kórházi Gyógyszerészet Európai Akadémiá-ját (European Academy of Hospital Pharmacy – EurAHP ), amely hosszú távú postgraduális programot hirdet BEAM mottóval: Biotechnology, Evidence-based medicine, Aspects of compounding, Management

· Ennek 2007-ben lesz az első összejövetele Máltán októberben, ahol a biotechnológiai modul kerül megbeszélésre a tagországok leendő tanáraival („training of trainers”). A költségeket teljes egészében a Szövetség fedezi.

· Kidolgozásra került a gén terápiával kapcsolatos gyógyszerészi módszertani útmutató, amelyet miden küldött kézhez kapott.

· A betegbiztonság-gyógyszerbiztonság rendkívül fontos kórházi gyógyszerészi vonatkozása, a unit dose csomagolás megvalósulása, ennek az eddigi követelmények mellett a vonalkód alapú azonosíthatósága. Ezzel szoros összefüggésben állnak az elektronikus egészségügyi programok gyógyszerészeti „fejezetei”.

5./ A jövő időszak közgyűlési helyszínei:

· 2008.- Koppenhága,

· 2009.- Dubrovnik.

Szeged, 2007. június 14. Dr. Soós Gyöngyvér

EAHP delegátusvezető