2024
.
Magisztrális gyógyszerkészítés
Gyógyszerbiztonság
Gyógyszerterápia
Klinikai gyógyszerészi szolgálat
Previous Next Play Pause

99494corAz Antibiotikum Munkacsoport célja, hogy a hazai kórházakban minél több antibiotikum terápiában kompetens intézeti gyógyszerész segíthesse a klinikusok munkáját. A munkacsoport vezetője Dr.Buchholcz Gyula az alábbiakban mutatja be a csoport hosszú- és rövidtávú céljait, a szervezés alatt álló továbbképzést.

A munkacsoport összetételét itt megtekintheti.
Antibiotikum továbbképzés kórházi-klinikai gyógyszerészeknek - 2011 - a továbbképzés tematikája ide kattintva érhető el.
Online jelentkezési lehetőség rövidesen!



Kedves Kollégák!

Az Antibiotikum Munkacsoport létrehozásának célja, hogy a hazai kórházakban minél több antibiotikum terápiában kompetens intézeti gyógyszerész segíthesse a klinikusok munkáját.
Hogy mi indokolja a fenti szakemberek létjogosultságát?

- az intézeti költségek növekednek,
- a felhasználható keretek csökkennek,
- a bakteriális rezisztencia és a multi rezisztens kórokozók által okozott infekciók száma nő,
- egyre kevesebb az új hatóanyagú antibiotikum.

Tehát mind szakmai, mind gazdasági szempontokból szükséges, hogy az ideális gyógyító teamben a klinikus segítségére legyen az infektológus és a klinikai mikrobiológus mellett egy, - az antibakteriális terápiához értő - gyógyszerész! („Antimicrobial Pharmacist”)
Mivel nem minden kórházban van infektológus és/vagy mikrobiológus, viszont mindenhol van legalább egy gyógyszerész, így ebben a csapatmunkában a klinikus első számú partnerei lehetünk. Távlati céljaink között szerepel a módszertani levelekben, az ESAC (Eoropean Surveillance of Antimicrobial Consumption) projektekben, infektológiai bizottságokban való részvétel, emellett együttműködés az antibiotikum felhasználási elemzésekben és az NNSR-ben.(Nemzeti Nozokómiális Surveillance Rendszer)
A szakvizsga rendszer átalakulásával a későbbiekben megteremtődhetnek a kórházi szakvizsgára ráépített „Antimicrobial Pharmacist” szakvizsga feltételei is.

A közeli és távlati célok elérésének érdekében MGYT KGYSZ Antibiotikum Munkacsoportja a hazai vezető infektológusokkal és klinikai mikrobiológusokkal, valamint különböző szakmák klinikusaival együttműködve, akkreditált képzést indít az antibiotikum terápia iránt elkötelezett kórházi gyógyszerészeknek. (Az akkreditáció folyamatban van várhatóan 3 x 16 ponttal)
A tematika 3x8 órából (szeptember, október és november hónapban), logikusan egymásra épülő alkalmakból épül fel. Az alapok (mikrobiológia, farmakodinámia, farmakokinetika) után a készítménycsoportok jellemzői kerülnek felelevenítésre (mikrobiológiai spektrum, hatásmechanizmus, indikációs terület, mellékhatás), majd végezetül részletesen tárgyalnánk a bakteriális infekciók antibiotikumokkal való kezelését (adott kórképek esetén előforduló leggyakoribb kórokozók ismerete, az alkalmazott antibiotikumok adagja, valamint a terápia időtartama) és a műtéti profilaxist. Az előbbiek miatt azt javasoljuk, hogy a jelentkezők lehetőleg mind három képzési napot használják ki.
Szeretnénk, ha minél több kórházból vennének részt ezen a továbbképzésen! Ehhez kérjük a munkacsoport tagjainak segítségét, amelyhez bárki, aki MGYT KGYSZ tag csatlakozhat.

Üdvözlettel:

Dr. Buchholcz Gyula

e-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
munkacsoport vezető