.
Magisztrális gyógyszerkészítés
Gyógyszerbiztonság
Gyógyszerterápia
Klinikai gyógyszerészi szolgálat
Previous Next Play Pause

Dr.Fittler András és Dr.Doró Péter

 

Hogyan segíthetjük elő a lehető legjobb klinikai döntést meghozatalát?
Továbbképzés a Bizonyítékokon Alapuló Orvoslásról és a kórházi gyógyszerészek szerepkörének alakulásáról Európában

A mindennapi klinikai gyakorlat során folyamatosan döntéseket kell hozni. Ezen döntések egyrészt a szakmai tapasztalat alapján születnek, másfelől az adott megbetegedés vagy kezelési lehetőséggel kapcsolatos információk feldolgozásán alapulnak. A rendelkezésre álló információ viszont már oly sok, hogy általában kezelhetetlenné válik a szakemberek számára. Ha belegondolunk, hogy naponta több mint 50 új klinikai vizsgálat eredményét közlik és napi mintegy 1800 egészségügyi vonatkozású publikációval bővül a MEDLINE adatbázisa, belátható, hogy a gyógyító munka mellett gyakorlatilag képtelenség időt szakítani arra, hogy valaki mindig naprakész tudással rendelkezzen. Ezen probléma „orvoslására” szolgál a Bizonyítékokon Alapuló Orvoslás (Evidence Based Medicine: EBM), amely az egészségügyi információk – jellemzően klinikai vizsgálatok eredményeinek – összegyűjtéséből, kritikai értékeléséből és folyamatos fejlesztéséből áll annak érdekében, hogy megalapozott és megbízható terápiás döntés születhessen. Számos szervezet foglalkozik ilyen tevékenységgel a világon és jelentet meg összefoglalókat, illetve tart fenn EBM adatbázisokat. Ilyenek többek között a Cochrane Collaboration (nemzetközi), Centre for Clinical Evidence (USA), vagy a Bandolier (Egyesült Királyság). Tény azonban, hogy az orvosoknak jellemzően nincs idejük arra, illetve gyakorlatuk abban, hogy a források rengetegében eligazodjanak és a szükséges információt megkeressék és sok esetben talán nem is ismerik azok jelentős részét. Nyugat-Európában már gyakorlattá kezd válni, hogy a klinikus által megfogalmazott kérdésre a választ egy másik szakember (jellemzően klinikai/kórházi gyógyszerész) keresse meg, értékelje és segítse az orvost a terápiás döntés meghozatala során.

A megbízható információk gyűjtésére, feldolgozására és értelmezésére készített fel 42 európai kórházi gyógyszerészt az a 2009. május 14-17. között, az angliai Loughborough University-n megrendezett továbbképzés amelyen mi magunk is részt vettünk. A rendezvényt az Európai Kórházi Gyógyszerészek Szövetsége (European Association of Hospital Pharmacists, EAHP) szervezte azzal a céllal, hogy Európa szerte megismertté, és majd idővel gyakorlattá váljon az EBM.

A nagyon színvonalasan és igényesen szervezett két és fél napos továbbképzésen nem sok időt hagytak a résztvevők számára, hogy a környező angol tájban gyönyörködhessenek, meglátogathassák Nottingham városát, vagy esetleg kirándulhassanak a sherwood-i erdőben. A bevezető előadásokat követően hat fős csoportokra osztották a közönséget és minden csoport vezetőjének egy-egy gyakorló EBM szakembert neveztek ki az Egyesült Királyság területéről. Csoportos és egyéni feladatokon keresztül rövid időn belül sikerült elsajátítanunk azt, hogy egy felmerülő klinikai kérdésre hogyan lehet percek alatt megbízható választ találni olyan interneten elérhető nemzetközi adatbázisok segítségével mint például a Cochrane Library, SIGN, Bandolier vagy az NPC. Felkészíttek minket arra is, hogy a klinikai vizsgálatok eredményeit hogyan kezeljük, illetve értelmezzük helyesen és kommunikáljuk legérthetőbben munkatársaink és a betegek felé. Ilyen érdekesebb gyakorlati feladat volt például annak eldöntése, hogy a hosszú repülőútra induló betegünknek milyen profilaxist javasoljunk a mélyvénás trombózis megelőzés céljából, illetve hogy egy rugalmas harisnya alkalmazásával pontosan hány százalékkal csökkenthető a trombózis rizikója?

A továbbképzés során nyert tapasztalatok továbbítása és az EBM jelentőségének kihangsúlyozása igen fontos, hiszen a tőlünk nyugatabbra élő kollégáink (akár már Ausztriában is) gyakorlati szinten művelik az orvosi döntéshozatal támogatásának ezen formáját. Úgy érezzük, hogy nagyszerű együttműködési lehetőségek rejlenek az EBM területén az orvosok és a kórházi gyógyszerészek között és bízunk benne, hogy idővel hazánkban is elterjedté válik az EBM alkalmazása.

A téma iránt érdeklődő kollégáink figyelmébe az alábbi interneten elérhető honlapokat ajánljuk:
Cochrane Library: www.cochrane.org
National Institute for Health and Clinical Excellence: www.nice.org
Bandolier: www.jr2.ox.ac.uk/bandolier
National Prescribing Centre: www.npc.co.uk

Fittler András és Doró Péter