2024
.
Magisztrális gyógyszerkészítés
Gyógyszerbiztonság
Gyógyszerterápia
Klinikai gyógyszerészi szolgálat
Previous Next Play Pause
krakko2A 2 évvel ezelőtti Budapesten megrendezett szeminárium folytatásaként Krakkóban 2008. május 23-25. között tartották az idei továbbképzést. A rendezvény házigazdája a Lengyel Gyógyszerész Kamara Kórházi Gyógyszerészi Tagozata volt.

 

A MGYT-KGYSZ 2 főt delegált hazánkból. Új résztvevőként Szerbiából és Törökországból is érkeztek gyógyszerészek. Krakkó csodálatos helyszínnek bizonyult, a hangulatos kis utcáival, kávézóival, templomaival, a házigazdák vendégszeretetével.

 

A szeminárium témái:

 

A továbbképzés a betegbiztonság, a GMP előírásoknak megfelelő citosztatikus keverék infúziókészítés, kontamináció monitorozás témái köré épült.

 

Az első előadásokban az extravazáció megelőzéséről, ellátásáról, betegtájékoztatás fontosságáról, alkalmazott terápiás protokollokról, antidótumokról hallhattunk beszámolót egy svájci kolleganőtől.

A következőkben a mikrobiológiai validáció jelentőségéről győződhettünk meg egy svájci citosztatikus labor vezetőjének előadásában, amely arról szólt, hogy a mintavételezéssel kapott eredmények ismeretében megtudhatjuk: melyek a laborunk gyenge pontjai, megelőző intézkedésünk mennyiben volt hatásos, mely területen kell beavatkoznunk a munkafolyamatokba, mely alkalmazott eszközöket kell lecserélnünk vagy gyakoribb továbbképzés szükséges-e a személyzetnek.

Másnap a Németországban lefolytatott MEWIP-study eredményeiről hallhattunk. Egy független labor készített felmérést több mint 100 gyógyszertár bevonásával, ahol citosztatikum készül. A gyógyszertárakból különböző helyekről mintákat vettek és vizsgálták, milyen mennyiségben szennyeződött citosztatikummal az adott mintavételi hely. A vizsgálat célja az volt, hogy ahol a legtisztább környezetet találták, annak mik lehetnek az okai. A német betegellátás rendszere eltér a mienktől, ott a citosztatikus infúzió 40%- a közforgalmú gyógyszertárakban készül, majd onkológiai terápiás nővér adja be a betegnek saját otthonában. A vizsgálat végeredménye nem hozott nagy meglepetést, csak megerősítést: azokban a gyógyszertárakban volt kisebb a szennyeződés, ahol képzettebb munkaerő van, nagyobb volumenben készül infúzió és maximálisan figyelnek a biztonsági intézkedésekre, korszerű védőeszközöket használnak, megfelelő takarító eszközöket, takarítási frekvenciát alkalmaznak.

 

 

Az utolsó előadások a számítógép támogatott gyógyszerkészítésről szóltak, CATO és a Cy.Pro szoftvert ismertették, amit a magyar kórházi gyógyszerészek már több helyen alkalmaznak is. Érdekességként egy Dániában működő robotot is bemutattak, mely segít a keverék infúzió előállításban. Ez még nagyon távoli jövőnek tűnt, mivel nagyon drága és még eléggé megbízhatatlan, további fejlesztéseket igényel, de talán ez lesz a fejlődés iránya.

 

A rendezvény zárásaként a résztvevőket elvitték egy városnézésre és egy tradicionális lengyel ételekből álló vacsorával búcsúzhattunk el Krakkótól egy hajó fedélzetén a Wawel kastély tövében. A tervek szerint 2 év múlva Litvánia lesz az új rendezvény színhelye. Sok hasznos információt kaptunk, biztosan elmegyünk oda is!

 

 

Köszönjük az MGYT-KGYSZ támogatását:

 

Fittler András, POTE Egyetemi Gyógyszertár és Szűcs Attila, Országos Onkológiai Intézet