.
Magisztrális gyógyszerkészítés
Gyógyszerbiztonság
Gyógyszerterápia
Klinikai gyógyszerészi szolgálat
Previous Next Play Pause
paragrafusok2006. októberében a MGYT-KGYSZ elnöksége és a Kórházi Klinikai Gyógyszerészeti Szakmai Kollégium javaslatokat adott le törvénymódosítási indítványokhoz, és várja a kollegák észrevételeit is a Fórumban a törvénytervezettel kapcsolatban.

A parlamentnek benyújtott Törvénytervezet nem is említi az intézeti gyógyszertár fogalmát, illetve ezt az ellátási formát, helyette intézeti gyógyszerellátót nevesít.

 

A törvényjavaslat teljes szövege PDF formátumban itt olvasható.

Észrevételeink a törvény-tervezethez:

3 §.(r)-hez.

Eredeti szöveg:

r) intézeti gyógyszerellátó: a fekvőbeteg gyógyintézet részeként létrehozott a gyógyintézetben ápolt illetve kezelt betegek gyógyszerellátását biztosító gyógyszerellátási forma, közvetlen lakossági gyógyszerellátási feladatok biztosítása esetén egészségügyi intézmény;

 

Észrevétel:

Ad 1: Az intézeti gyógyszertár feladata nemcsak gyógyszerellátás, ezzel leminősítik a tevékenységünket!

Ad 2: Rendkívül veszélyesnek érzem azt, ha a mi nevünk ezentúl nem gyógyszertár lesz. Ezek szerint minden jogszabályt újra kellene alkotni, ami ránk is vonatkozik pl. kábítószerek kezelése, minimumfeltételek, gyógyszertárban kötelezően tartandó a gyógyszerkönyv stb. Végiggondolta ezt a jogalkotó???

 

43 §.(1)-hez.

Eredeti szöveg:

(1) A gyógyszer- és gyógyászati segédeszköz rendelés során – ide értve a fekvőbeteg gyógyintézetekben alkalmazott gyógyszeres és gyógyászati segédeszköz kezelést is – az orvos a szakmai szabályok és a gyógykezelésre vonatkozó jogszabályok figyelembe vétele mellett tájékoztatja a beteget a gyógyszeres kezelés és gyógyászati segédeszközzel való ellátás alternatíváiról, az azonos hatóanyag tartalmú és gyógyszerformájú készítmények és azonos funkcionális csoportba tartozó gyógyászati segédeszközök beteget terhelő várható költségei közötti különbségekről és a külön jogszabály szerinti helyettesíthetőség lehetőségeiről.

 

Észrevétel:

A beteget jelenleg a kórházban nem terheli költség a gyógyszerekkel6gyógyászati segédeszközökkel kapcsolatban. Ha ez így marad, miről kell felvilágosítást adnia az orvosnak??? Vagy eztán fizetni fognak a betegek a kórházban kapott gyógyszerekért is???

 

44 §.(2)-hez.

Eredeti szöveg:

(2) A minőségi és hatékony gyógyszerrendelés értékelése az ATC kódokon belül rendelt gyógyszerek külön jogszabályban meghatározott, társadalombiztosítási támogatási, illetve térítési díj mutatójának figyelembevételével történik.

 

Észrevétel:

Mi az, hogy ATC kódon belül rendelt gyógyszerek? Minden gyógyszernek van ATC kódja! Talán inkább azt akarják mondani, hogy azonos hétjegyű ATC kóddal rendelkező gyógyszerek?

 

49 §.(1)-hez.

Eredeti szöveg:

(1) A fekvőbeteg gyógyintézet a gyógyító-megelőző tevékenység folytatása során biztosítja, hogy a fekvőbeteg gyógyintézetben ápolt és kezelt betegek, a gyógykezelésükhöz szükséges Magyarországon alkalmazható gyógyszer(ek)hez hozzájuthassanak.

 

Észrevétel:

Csak a gyógyszerekhez? És mi van a kötszerekkel, fertőtlenítőkkel stb.?

 

49 §.(3)-hez.

Eredeti szöveg:

(3) A fekvőbeteg gyógyintézet gyógyszerellátásának megszervezése, a gyógyszerek beszerzése (megrendelése), tárolása, elosztása, ellenőrzése, valamint az alkalmazáshoz szükséges szakmai információ biztosítása a fekvőbeteg gyógyintézet illetve az intézet gyógyszerellátó feladata. Az intézeti gyógyszerellátás részletes szakmai szabályait, személyi és tárgyi feltételeit, nyilvántartási kötelezettségét, valamint az intézeti gyógyszerellátó alap-és szaktevékenységeit külön jogszabály állapítja meg.

 

Észrevétel:

Készítéssel nem foglalkozhat?

 

49 §.(4)-hez.

Eredeti szöveg:

(4) A fekvőbeteg gyógyintézet közvetlen lakossági gyógyszerellátás céljából – külön működési engedély birtokában – közforgalmú gyógyszertárat működtethet. A működtetés feltételei – az e törvény 54.§-ának (1) bekezdése valamint a 72.§-ának (1) bekezdése kivételével – e tekintetben megegyeznek a közforgalmú gyógyszertárakkal szemben felállított követelményeknek.

 

Észrevétel:

És mi a már meglévő zártforgalmúakkal? Mi történik ha nem úgy vannak megépítve, hogy közforgalmúvá alakíthatók?

Eddig ez szaktevékenység volt, amit az intézeti gyógyszertár végzett. Ezek szerint innentől kezdve az intézetben dolgozó gyógyszerészek/asszisztensek megkerülésével, külsősökkel is lehet zártforgalmú-közforgalmút létesíteni?

 

53 §.(2)-hez.

Eredeti szöveg:

(2) A gyógyszertár a betegforgalom számára nyitva álló helyiségében, illetve – amennyiben ilyennel rendelkezik – honlapján köteles tájékoztató rendszert működtetni vagy már működő elektronikus tájékoztató rendszerhez a díjmenetes hozzáférést biztosítani. A tájékoztatónak alkalmasnak kell lenni az egymással helyettesíthető gyógyszerek, illetve gyógyászati segédeszközök esetében a gyógyszertárban forgalmazott azonos funkcionális csoportba tartozó termékek árainak összehasonlítására, valamint, hogy a vásárló, fogyasztó - a vény nélküli gyógyszerek esetében - a gyógyszer alkalmazásával kapcsolatos információkhoz a vásárlásról szóló döntését megelőzően is hozzájuthasson.

 

Észrevétel:

Ezek szerint be kell állítanunk egy számítógépet/olvasószobát az officinába?

 

54 §.(2)-hez.

Eredeti szöveg:

(2) Személyi jog annak a gyógyszerésznek engedélyezhető, aki a gyógyszerészi diploma megszerzését követően, a az Európai Gazdasági Térség (a továbbiakban: EGT) tagállamának, illetve az Európai Közösséggel vagy az EGT-vel megkötött nemzetközi szerződés alapján az EGT tagállamával azonos jogállást élvező államnak (a továbbiakban együtt: EGT tagállam) a területén működő közforgalmú, fiók- vagy intézeti gyógyszertárban - a (3) és (4) bekezdésekben foglalt kivételekkel - legalább ötéves szakmai gyakorlatot szerzett (a továbbiakban: szakmai gyakorlat). A személyi jog engedélyezésére irányuló eljárás során az EGT tagállam területén kívüli államban szerzett szakmai gyakorlat is figyelembe vehető.

 

Észrevétel:

Akkor itt most újra gyógyszertárnak hívnak minket? Vagy aki ezután intézeti gyógyszerellátóban dolgoziik, arra ez a passzus nem vonatkozik majd?

 

59 §.(1)-hez.

Eredeti szöveg:

(1) Gyógyszertárat - a kézigyógyszertár kivételével - csak gyógyszertár vezetésére jogosult gyógyszerész vezethet.

 

Észrevétel:

Akkor az intézeti gyógyszerellátót – ha nem gyógyszertárnak hívják – nem kell majd gyógyszerésznek vezetnie???

 

60 §.(2)-hez.

Eredeti szöveg:

(2) A gyógyszertár vezetője - az általa vezetett közforgalmú gyógyszertárhoz tartozó fiókgyógyszertár és a 83 § (2) bekezdés szerinti fiókgyógyszertárból átalakult közforgalmú gyógyszertár kivételével - csak egy gyógyszertárat vezethet, más gyógyszertárban munkaviszonyt vagy közalkalmazotti jogviszonyt nem létesíthet.

 

Észrevétel:

Ez nem zárja ki, hogy egyben intézeti gyógyszerellátót is vezessen, hiuszen az nem gyógyszertár…

 

61 §.(6)-hez

Eredeti szöveg:

(6) A gyógyszerészi oklevéllel nem rendelkező személy gyógyszer készítésénél csak gyógyszerész felügyelete és irányítása mellett segédkezhet. Csomagküldés, illetve házhoz szállítás útján kiszolgált gyógyszer esetén a gyógyszertár vezetője felelős a kiszolgálás szakszerűségéért és pontosságáért. Kizárólag orvosi rendelvényre kiadható gyógyszert csak gyógyszerész vagy gyógyszertári szakasszisztens szolgáltathat ki. A gyógyszerek kiadására vonatkozó jogosultságot, valamint a gyógyszertár szaktevékenységének ellátásában részt vevő gyógyszerészi oklevéllel nem rendelkező dolgozók képesítési feltételeit külön jogszabály állapítja meg.

 

Észrevétel:

Bármilyen szakasszisztens kiszolgáltathat???

 

65 §.(2.b)-hez

Eredeti szöveg:

b) alkalmazását megelőzően az öndiagnózis egyértelműen felállítható, tévedés valószínűtlen vagy nem jár súlyos egészségügyi következményekkel..

 

Észrevétel:

Ki meri kijelenteni, hogy bármelyik cselekvőképes magyar állampolgár egyértelműen fel tud állítani öndiagnózist? Hiszen az egyértelmű diagnózis felállítása még a szakembernek is sokszor komoly problémát okoz! Hányféle fejfájás is van? Akár agydaganatot is jelezhet. Nem is beszélve arról, hogy láz, fejfájás stb. hány betegség tünete lehet…

 

74 §.(2)-hez

Eredeti szöveg:

(2) A járóbeteg-ellátás keretében a szakorvos által megadott terápiás javaslatot – amennyiben a szakorvos konkrét gyógyszert nem rendel – a hatóanyag megjelöléssel kell megadni.

 

Észrevétel:

Itt nem érdekes a hatáserősség és a gyógyszerforma???

 

83 §.(3)-hez

Eredeti szöveg:

(3) E törvény hatálybalépésekor már működő intézeti gyógyszertárak az e törvény hatálybalépését követő 12. hónap első napjától e törvény és e törvény felhatalmazása alapján kiadott jogszabályok előírásai alapján működhetnek.

 

Észrevétel:

Hogyan tudjunk megfelelni 12 hónapon belül olyan jogszabályoknak, amelyek majd ezt követően hónapokkal jelennek meg?